Kolejne sukcesy w konkursie Sztuki Ludowej Pałuk w Szubinie

 (link otworzy duże zdjęcie)

W sobotę, 11 maja 2019 roku w Szubińskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie 57. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk, w którym po raz szósty wzięły udział hafciarki z koła działającego przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu. Nasze twórczynie po raz kolejny zdobyły najwyższe nagrody i wyróżnienia. Jak co roku poziom wykonania prac był bardzo wysoki zarówno w kategorii dzieci i młodzieży jak i osób dorosłych. Komisja w składzie Wanda Szkulmowska - wybitny autorytet i znawca kultury ludowej, a także promotorka i opiekunka twórców ludowych z Bydgoszczy, Maria Flinik–Huryn – etnograf z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Wiesława Wolna – emerytowana etnograf Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Bożena Olszewska – etnograf z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prϋfferowej w Toruniu oceniły 310 prac wykonanych przez 70. autorów.

W dziedzinie haftu nasze wągrowieckie hafciarki nie miały sobie równych. Każda z nich zdobyła następujące miejsca:

I nagroda: Krystyna Ługiewicz z Bożejewiczek, Maria Tomczak z Rudnicza, Elżbieta Brzezińska z Osieka nad Notecią,

II nagroda: Krystyna Różańska z Rgielska, Barbara Kalka z Łekna, Maria Gruchała z Siedleczka, Krystyna Bylicka z Koninka, Iwona Nowak z Budziszewka, Barbara Nojgebauer z Mieściska,

III nagroda: Emilia Przybylska z Wągrowca, Violetta Łochowicz z Bracholina, Małgorzata Grygiel z Poznania, Wanda Szewczyk z Wągrowca, Irena Zielińska z Łukowa, Anna Przybylska z Wągrowca,

Wyróżnienia: Irena Nogalska z Łazisk, Emilia Molendowska z Wągrowca.

W dziedzinie zdobnictwa wnętrz wyróżnienia zdobyły również Violetta Łochowicz z Bracholina oraz Krystyna Bylicka z Koninka.

I nagrodę w kategorii Rzeźby otrzymał Piotr Marciniuk z Kobylca.

Tegorocznym patronem honorowym szubińskiego konkursu byli: Wójt Gminy Wągrowiec - Przemysław Majchrzak, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki, Starosta Powiatu Nakielskiego - Tadeusz Sobol, Starosta Powiatu Żnińskiego - Zbigniew Jaszczuk. Współorganizatorami i sponsorami byli również min.: Miasto Wągrowiec, Powiat Wągrowiecki, a także Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu.

Szubiński konkurs uznawany jest za najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych konkursów ludowych w Polsce. Jego historia od 1963 roku do 2007 roku została spisana w książce pt. Pałuki, konkursy Sztuki Ludowej w Szubińskim Domu Kultury 1963-2007. Autorkami tego opracowania były Wanda Szkulmowska oraz Małgorzata Bołka. Na tegorocznym podsumowaniu szubińskiego konkursu wyjątkowy autorski egzemplarz z rąk Pani Wandy Szkulmowskiej otrzymał Pan Przemysław Majchrzak, wójt gminy Wągrowiec, który wraz z pozostałymi przedstawicielami samorządów współorganizujących to wydarzenie zadeklarował sfinansowanie wznowienia i uzupełnienia tej wyjątkowej publikacji.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy a wągrowieckim hafciarkom dziękujemy, że dzięki ich pracy i wyjątkowym zdolnościom nasza Gmina oraz Powiat zostały przywrócone na mapę etnograficzną Pałuk.

Wiesława Gruchała

Opublikowano: 12 maja 2019 22:19

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 490

Zdjęcia: