Powstanie Warszawskie – Pamiętamy!!!

Szanowni Państwo,

W tym roku mija 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Jego głównym celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji. Miało trwać kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów.

W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w dniu 1 sierpnia 2020 r. o godzinie 17:00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena).

Syreny uruchomione zostaną na zasadach ich głośnej próby, dźwiękiem ciągłym, trwającym jedną minutę.

Wójt Gminy Wągrowiec
                                                                                                                                    /-/ Przemysław Majchrzak