„Wielkopolska z tradycją - obyczaje, ludzie, folklor”

11 lutego 2020 r. w świelicy w Nowym odbyło się spotkanie Wójta Gminy Wągrowiec - Przemysława Majchrzaka z regionalistami podsumowujące projekt „Wielkopolska z tradycją - obyczaje, ludzie, folklor”, w ramach którego pod koniec roku 2019 pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego wydana została przez Wydawnictwo Polska Press Księga regionalnego bogactwa i lokalnej dumy.
   Gmina Wągrowiec, stanowiąca część Pałuk, to miejsce, gdzie łączy się tradycja z nowoczesnością. Wszystkie działania podejmowane przez tutejszy samorząd nastawione są na kreowanie nowoczesnej i otwartej wsi z jednoczesnym pielęgnowaniem i wzmacnia-niem tradycji.
    We wstępie Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski podkreślił, że piękno naszego dziedzictwa kultury ludowej przekazywane jest nie tylko przez historyków - regionalistów i zespoły folklorystyczne, ale również przez mieszkańców, którzy z pokolenia na pokolenie w domach przekazują lokalną gwarę, legendy, czy przepisy na tradycyjne potrawy.
    Jako ambasadorów Gminy Wągrowiec we wspomnianym wydawnictwie przedstawiono Dziecięcy Zespół Ludowy „Pałuckie Smyki”, którego członkowie - dzieci z terenu całej gminy kultywują tradycyjne pałuckie tańce i przyśpiewki oraz ludzi, dla których praca i pasja są pomysłem na życie: Piotra Baturę - zduna z Łazisk, Piotra Marciniuka - rzeźbiarza z Kobylca, Koło Pszczelarzy z Łekna reprezentowane przez prezesa Marka Komasińskiego, Stowarzyszenie Przyjaciół Jeziora Kaliszańskiego z prezesem Wojciechem Woźnym, Janinę Kolińską wytwarzającą sery podpuszczkowe czy Panie z Koła Rękodzielniczego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łeknie.
    Jak zauważa w słowie wstępnym redaktor naczelny „Głosu Wielkopolskiego” Adam Pawłowski „…niezadane pytania są, jak nieotwarte drzwi…”.

Cieszymy się i jesteśmy dumni, że mogliśmy otworzyć drzwi do naszej małej ojczyzny. Zostawiamy je zawsze otwarte dla Wszystkich, oferując bogactwo i piękno okolicy oraz zapraszamy do poznania tego, co dla nas ważne - naszej tradycji, obyczajów i folkloru.

Tym wszystkim chcemy się z Państwem podzielić - dlatego zapraszamy do obejrzenia filmu.

Opublikowano: 12 lutego 2020 16:19

Filmy: