VII Spotkanie Rodzin Powstańczych w Potulicach

Dla uczczenia 101. rocznicy zwycięskiego powstania wielkopolskiego 5 lutego 2020 r. w Potulicach, w rocznicę bitwy pod Radwankami spotkały się po raz siódmy rodziny powstańców wielkopolskich.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym w Potulicach, gdzie w spoczywają polegli powstańcy Władysław Lorenc, Józef Turtoń i Teodor Wasielewski. W słoneczny zimowy dzień, w asyście warty honorowej wystawionej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Rogatywka, wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak w towarzystwie radnych i sołtysów gminy oraz przedstawicieli stowarzyszeń i rodzin powstańców złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed pomnikiem Powstania Wielkopolskiego.

Po zakończeniu tej części uroczystości zebrani udali się tradycyjnie na mszę św. w intencji powstańców wielkopolskich do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Katarzyny. Po nabożeństwie uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem ku czci Powstańców Wielkopolskich.

Następnie delegacje, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy przeszli się do świetlicy wiejskiej w Potulicach. Tę część otworzył prezes Koła Wągrowiec Gmina Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Janusz Sieroń, który powitał zebranych, przedstawił osiągnięcia koła w minionym roku oraz podziękował władzom i urzędnikom gminy, członkom koła, nauczycielom szkoły w Żelicach oraz sponsorom za pomoc w realizacji projektu edukacyjnego „Szlakiem Powstania Wielkopolskiego". Wójt Przemysław Majchrzak podziękował organizatorom za kultywowanie pamięci o powstańcach wielkopolskich. Prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego TPPW 1918-1919 Wawrzyniec Wierzejewski odznaczył Aleksandrę i Waleriana Kapałczyńskich oraz Elżbietę Wolną Medalem Wierni Tradycji. Spotkanie rodzin zwieńczyło odczytanie biogramów powstańców i recital pieśni wojskowych w wykonaniu Anny Mirek – nauczycielki szkoły w Wiatrowie.

Na zakończenie spotkania przedstawiciele Stowarzyszenia Strzecha w Potulicach poczęstowali zebranych „powstańczym żurkiem”. Przez kolejne godziny, przy pysznym cieście i kawie, toczyły się rozmowy, wspomnienia i dyskusje nad codziennym upamiętnieniem dzieła Powstania Wielkopolskiego.

Tekst: Janusz Sieroń
Fot.: UG Wągrowiec