BROSZURA O SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MARII KONOPNICKIEJ

W studwudziestopięcioletnie dzieje tej szkoły wpisana jest również historia narodu i państwa polskiego. Choć powstała w czasach zaboru pruskiego, stała się – na początku XX wieku – areną walki „o mowę polską”. Jej mury opuściło wielu patriotów, którzy dali wyraz swemu oddaniu Ojczyźnie, nie tylko biorąc udział w powstaniu wielkopolskim, ale także walcząc (i nierzadko płacąc najwyższą daninę krwi) z hitlerowskim okupantem podczas drugiej wojny światowej.

Przechodziła niezliczone reformy i przekształcenia, zmieniała swoją nazwę (ostatnio w roku szkolnym 2017/2018), bywało, że zamiast uczniów miejsce w salach lekcyjnych zajmowali chorzy i ranni żołnierze różnych armii. Ale nieprzerwanie trwała – w centrum miasta, będąc pierwszym potężnym gmachem, jaki rzucał się w oczy osobom wychodzącym z dworców PKP i PKS. W ostatnich kilku latach wypiękniała i zyskała nowy blask. Jej imię rozsławiają również absolwenci, którzy kontynuując naukę w szkołach wągrowieckich i poznańskich, należą do najlepszych i najbardziej aktywnych uczniów.

Niniejsza broszura, będąca kolejną publikacją Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego im. Stanisława Przybyszewskiego, ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Wągrowiec. Jest nie tylko opisem najważniejszych wydarzeń z dziejów obecnej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej, ale przede wszystkim hołdem złożonym z okazji wspaniałego jubileuszu jej uczniom i absolwentom, nauczycielom i dyrektorom – wszystkim, którzy dołożyli starań, aby mimo dziejowych zawirowań trwała i najdoskonalej realizowała postulat zapisany ponad cztery wieku temu przez kanclerza wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Zdajemy sobie sprawę, że papierowa wersja broszury nie dotrze do wszystkich zainteresowanych, dlatego jej wersję cyfrową zamieszczamy do darmowego pobrania (w formacie .pdf): https://wagrowiec1381.wordpress.com/…/publikacja-do-sciagn…/

Opublikowano: 18 stycznia 2019 11:21