15 stycznia 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyło się spotkanie założycielskie Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”. Powołanie klastra jest efektem trwającego od 2011 roku procesu przebudowy Szlaku. Już jesienią 2014 roku jednostki samorządu terytorialnego województwa wielkopolskiego reprezentujące na szlaku odcinki: gnieźnieński, poznański, wrzesiński, kościański, średzki, koniński, kaliski, słupecki i wągrowiecki solidarnie wyraziły wolę wspólnej koordynacji Szlaku Piastowskiego na terenie województwa wielkopolskiego od 2015 roku. Po roku współpracy uznano, że dalsza realizacja celów będzie możliwa jedynie wtedy, kiedy zostanie utworzona wspólna organizacja.

Szlak Piastowski jest najstarszą tego typu trasą w Polsce, a jej przebieg łączy najważniejsze obiekty i zabytki naszej historii związanej z początkami państwa polskiego. Jest to szlak turystyczny o niepowtarzalnych walorach historycznych i edukacyjnych. Już w XIX wieku niektóre z obiektów tego szlaku były odwiedzane przez turystów. Teren, na którym znajduje się Szlak, to najstarsze ziemie państwa polskiego, to tu rodziła się nasza państwowość. Dynastia Piastów dokonała niezwykle istotnych przemian, jej panowanie jest najistotniejszym okresem w dziejach naszego państwa. Dostępne obiekty szlaku – grody, palatia, kościoły są świadectwem wielkości i świadomego wkraczania w nowe czasy.

Powstała organizacja turystyczna ma wyznaczać nową jakość zarządzania szlakiem i jednocześnie być pierwszą, w pełni kompleksową próbą skoordynowania wszelkich działań na szlaku. Jednym z założycieli była Gmina Wągrowiec, a przystąpiło do niego pięć powiatów - gnieźnieński, kościański, średzki, wągrowiecki, wrzesiński; takie miasta jak Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec; Kłecko, Krzywiń, Pobiedziska, Pyzdry, Trzemeszno, Września oraz gminy wiejskie: Dominowo, Łubowo, Wągrowiec.

Klaster został powołany w celu koordynacji Szlaku Piastowskiego na terenie województwa wielkopolskiego, kreowania jego atrakcyjnego wizerunku w kraju i za granicą, zwiększenia liczby turystów odwiedzających szlak i region, wydłużenia ich czasu pobytu, a co za tym idzie zwiększenia dochodów z turystyki, m.in. przez kontrolowanie i monitoring standardów udostępniania obiektów, zarządzanie systemem informacji turystycznej na Szlaku Piastowskim, prowadzenie kompleksowych działań promujących Szlak Piastowski we współpracy z samorządami województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, podejmowanie współpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną, Kujawsko – Pomorską Organizacją Turystyczną, lokalnymi organizacjami turystycznymi zlokalizowanymi na szlaku, Polską Organizacją Turystyczną, organami administracji publicznej oraz podmiotami gospodarczymi, w tym z komercyjnymi partnerami szlaku i organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie turystyki.

Podstawą działania organizacji jest statut. Projekt statutu został opracowany zgodnie z ustawą o stowarzyszeniach oraz ustawą o Polskiej Organizacji Turystycznej. Klaster będzie realizował swoje zadania m.in. tworzenie pakietów turystycznych, lokalnych tematycznych tras turystycznych o profilu kulturowym, czy też opracowywanie kampanii promujących Szlak Piastowski. Zadaniem klastra ma być także pozyskiwanie środków zewnętrznych, promowanie i koordynowanie wydarzeń. Współpracę z Klastrem Turystycznym „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” zadeklarował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Aktualne informacje o wydarzeniach na szlaku na stronie: http://www.szlakpiastowski.pl/

Kanał Szlaku Piastowskiego 

https://www.youtube.com/channel/UCkS-2QGSI0anYBjB_ih97cQ