15 stycznia 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyło się spotkanie założycielskie Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”. Powołanie klastra jest efektem trwającego od 2011 roku procesu przebudowy Szlaku. Już jesienią 2014 roku jednostki samorządu terytorialnego województwa wielkopolskiego reprezentujące na szlaku odcinki: gnieźnieński, poznański, wrzesiński, kościański, średzki, koniński, kaliski, słupecki i wągrowiecki solidarnie wyraziły wolę wspólnej koordynacji Szlaku Piastowskiego na terenie województwa wielkopolskiego od 2015 roku. Po roku współpracy uznano, że dalsza realizacja celów będzie możliwa jedynie wtedy, kiedy zostanie utworzona wspólna organizacja.

Szlak Piastowski jest najstarszą tego typu trasą w Polsce, a jej przebieg łączy najważniejsze obiekty i zabytki naszej historii związanej z początkami państwa polskiego. Jest to szlak turystyczny o niepowtarzalnych walorach historycznych i edukacyjnych. Już w XIX wieku niektóre z obiektów tego szlaku były odwiedzane przez turystów. Teren, na którym znajduje się Szlak, to najstarsze ziemie państwa polskiego, to tu rodziła się nasza państwowość. Dynastia Piastów dokonała niezwykle istotnych przemian, jej panowanie jest najistotniejszym okresem w dziejach naszego państwa. Dostępne obiekty szlaku – grody, palatia, kościoły są świadectwem wielkości i świadomego wkraczania w nowe czasy.

Powstała organizacja turystyczna ma wyznaczać nową jakość zarządzania szlakiem i jednocześnie być pierwszą, w pełni kompleksową próbą skoordynowania wszelkich działań na szlaku. Jednym z założycieli była Gmina Wągrowiec, a przystąpiło do niego pięć powiatów - gnieźnieński, kościański, średzki, wągrowiecki, wrzesiński; takie miasta jak Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec; Kłecko, Krzywiń, Pobiedziska, Pyzdry, Trzemeszno, Września oraz gminy wiejskie: Dominowo, Łubowo, Wągrowiec.

Klaster został powołany w celu koordynacji Szlaku Piastowskiego na terenie województwa wielkopolskiego, kreowania jego atrakcyjnego wizerunku w kraju i za granicą, zwiększenia liczby turystów odwiedzających szlak i region, wydłużenia ich czasu pobytu, a co za tym idzie zwiększenia dochodów z turystyki, m.in. przez kontrolowanie i monitoring standardów udostępniania obiektów, zarządzanie systemem informacji turystycznej na Szlaku Piastowskim, prowadzenie kompleksowych działań promujących Szlak Piastowski we współpracy z samorządami województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, podejmowanie współpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną, Kujawsko – Pomorską Organizacją Turystyczną, lokalnymi organizacjami turystycznymi zlokalizowanymi na szlaku, Polską Organizacją Turystyczną, organami administracji publicznej oraz podmiotami gospodarczymi, w tym z komercyjnymi partnerami szlaku i organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie turystyki.

Podstawą działania organizacji jest statut. Projekt statutu został opracowany zgodnie z ustawą o stowarzyszeniach oraz ustawą o Polskiej Organizacji Turystycznej. Klaster będzie realizował swoje zadania m.in. tworzenie pakietów turystycznych, lokalnych tematycznych tras turystycznych o profilu kulturowym, czy też opracowywanie kampanii promujących Szlak Piastowski. Zadaniem klastra ma być także pozyskiwanie środków zewnętrznych, promowanie i koordynowanie wydarzeń. Współpracę z Klastrem Turystycznym „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” zadeklarował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Aktualne informacje o wydarzeniach na szlaku na stronie: http://www.szlakpiastowski.pl/


26 września 2016 r. o godz. 12.00 w wirydarzu klasztoru oo. Paulinów rozpoczęła się konferencja lokalna poświęcona obchodom pierwszego w historii Święta Szlaku Piastowskiego.

 Zaproszonych na to spotkanie przedstawicieli: Wielkopolskiej Izby Turystycznej, samorządów lokalnych, prezesów, dyrektorów oraz członków instytucji kulturalnych i sportowych, towarzystw i stowarzyszeń, a także przedsiębiorców powitała Małgorzata Bejma – przedstawicielka Urzędu Gminy Wągrowiec, a zarazem członek zarządu klastra. Następnie głos zabrał O. Dariusz Nowicki - proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu oraz Burmistrz Wągrowca - Krzysztof Poszwa.

Dyrektor klastra oraz koordynator szlaku, Przemysław Buryan, przypomniał okoliczności w jakich doszło do utworzenia klastra, omówił dotychczasowe działania m.in. mobilną aplikację, której każdorazowe uruchomienie powoduje aktualizację danych, również aktualności ze Szlaku.. Przedstawił zalety aplikacji wykonanej przez firmę QR TAG działającej w systemie Android - wszystkie obiekty Szlaku Piastowskiego są doskonale opisane wraz z godzinami dostępności i danymi kontaktowymi. Dzięki współpracy aplikacji z Google Maps szybko i wygodnie można dojechać do celu przy pomocy nawigacji GPS.  Aplikacja jest dostępna w każdym sklepie internetowym za 0 zł.

Kolejną, bardzo atrakcyjną ofertą przygotowaną przez Klaster „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” jest Karta Piasta. Przedstawione zostały przez P. Buryana korzyści wynikające z przystąpienia do programu lojalnościowego zarówno dla partnerów: przedsiębiorców, usługodawców – darmowa promocja i szansa na obsłużenie większej liczby klientów, jak i dla turystów - posiadaczy Karty Piasta – atrakcyjne zniżki w obiektach szlaku oraz punktach gastronomicznych i hotelach.

Najważniejszym punktem konferencji były jednak obchody pierwszego Święta Szlaku Piastowskiego – przez Przemysława Buryana omówione zostały wszystkie imprezy odbywające się w miejscowościach położonych na szlaku w dniach 1-2 października br., natomiast Marcin Moeglich – z-ca dyrektora Muzeum Regionalnego – przedstawił program wydarzeń  przygotowanych specjalnie na Wągrowiecki Weekend na Szlaku Piastowskim. Szczegóły zostały podane na plakacie.

Organizatorami konferencji byli: Muzeum Regionalne w Wągrowcu, Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”, Miasto Wągrowiec, Gmina Wągrowiec oraz Powiat Wągrowiecki. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Polska Organizacja Turystyczna. Patronat medialny objęli: TVP3 oraz Radio Merkury.


konferencja