Powszechny spis rolny 2020

spis (link otworzy duże zdjęcie)

Jak duże jest gospodarstwo rolne? Ile powierzchni zajmują uprawy? Ile jest zwierzą hodowlanych i jakie? Żaden byczek, żadna jałówka lub locha i knur nie mogą być pominięte. W tym roku zostanie przeprowadzony w Polsce powszechny spis rolny.

Termin od 1 września do 30 listopada. Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Celem spisu jest zebranie informacji o sytuacji ekonomicznej, demograficznej, społecznej oraz środowiska naturalnego w Polsce.

W spisie rolnym zbierane będą dane dotyczące: użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, nawożenia, środków ochrony roślin, pogłowia zwierząt gospodarskich, budynków gospodarskich, maszyn i urządzeń rolniczych, działalności gospodarczej oraz aktywności ekonomicznej.

Celem spisów statystycznych, m.in. spisów rolnych jest umożliwienie statystyce publicznej informowania o sytuacji ekonomicznej, demograficznej, społecznej oraz środowiska naturalnego.

Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Od 1 września o swojej sytuacji życiowej będą odpowiadać wszyscy polscy rolnicy.

Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, jak również wynika on z rekomendacji FAO.

Rolniku!

Wojewódzkie Biuro Spisowe w Poznaniu przypomina, że zgodnie art. 8a ust. 2. ustawy o powszechnym spisie rolnym użytkownik gospodarstwa rolnego, który nie może dopełnić obowiązku przeprowadzenia samospisu internetowego, w szczególności ze względu na stan zdrowia lub uzasadniony interes tego użytkownika, zgłasza ten fakt służbom statystyki publicznej, telefonując na podany do wiadomości publicznej numer infolinii spisowej, nie później niż do dnia 31 października 2020 r.

Jeśli zatem jeszcze tego nie zrobiłeś, zrób to jak najszybciej!

Jednocześnie uwzględniając napływające opinie i sugestie respondentów z naszego województwa, niezależnie od funkcjonującej infolinii ogólnopolskiej Wojewódzkie Biuro Spisowe w Poznaniu uruchomiło dodatkowe linie telefoniczne z możliwością dokonania samospisu.

Poniżej zamieszczamy numery telefonów dla użytkowników gospodarstw rolnych odpowiednio z:

- powiatu: złotowskiego, pilskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, chodzieskiego, wągrowieckiego, międzychodzkiego, szamotulskiego, obornickiego, gnieźnieńskiego – 67 35 27 203, 67 35 27 207, 67 35 27 208

- miasta Poznań i powiatu: poznańskiego, średzkiego, wrzesińskiego, słupeckiego, jarocińskiego, pleszewskiego, krotoszyńskiego – 61 27 98 323,

- miasta Leszno i powiatu: leszczyńskiego, nowotomyskiego, wolsztyńskiego, grodziskiego, kościańskiego, śremskiego, rawickiego, gostyńskiego – 65 51 15 330, 65 51 15 341, 65 51 15 349,

- miasta Konin i powiatu: konińskiego, tureckiego, kolskiego – 63 24 99 403, 63 24 99 412, 63 24 99 423,

- miasta Kalisz i powiatu:  kaliskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, kępińskiego – 62 50 27 112, 62 50 27 114, 62 50 27 151,

Rachmistrze spisowi będą pełnić dyżury przy telefonach rotacyjnie codziennie od godziny 8.00-20.00. Jeśli telefon jest zajęty, zadzwoń po kolejny z podanych numerów bądź skontaktuj się później - właśnie kogoś spisujemy!

Opublikowano: 31 grudnia 2020 09:25

Kategoria: Komunikaty dla rolników