Żydzi w Wielkopolsce w XX wieku. Historia i pamięć

Konferencja w Poznaniu (link otworzy duże zdjęcie)

W miniony czwartek i piątek (27 i 28 lutego) w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego - odbyła się zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej konferencja pod hasłem "Żydzi w Wielkopolsce w XX wieku. Historia i pamięć".

Pierwszego dnia obrad mieszkanka Gminy Wągrowiec - Danuta Chosińska, prezes Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego im. Stanisława Przybyszewskiego, przedstawiła referat pt. „Historia społeczności żydowskiej w małym miasteczku”. Mówiła w nim o żydowskich tradycjach Wągrowca, nawiązując do takich absolwentów Królewskiego Gimnazjum Klasycznego (czyli obecnego I LO), jak Heinrich Sachs, Ludwig Chodziesner, Ephraim Pinczower czy Max Gerson - niektórzy z przedstawionych w referacie pochodzili np. z Jankowa czy Łekna.

Z kolei Sebastian Chosiński - nauczyciel historii w I LO - reprezentował szkołę podczas panelu dyskusyjnego na temat edukacji szkolnej o Holokauście oraz o działalności na rzecz upamiętnienia lokalnej społeczności żydowskiej i przeciwdziałaniu uprzedzeniom.

Opublikowano: 27 lutego 2020 14:56