Jubileuszowa Gala PCK w Wągrowcu

Podczas obchodów 60 – lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża odbywających się 9 grudnia w auli I Liceum Ogólnokształcącego wszystkich przybyłych powitał Jan Maćkowiak, prezes PCK w Wągrowcu, który w formie prezentacji przedstawił tę szczytną ideę ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka. Uroczystości jubileuszowe były okazją do wręczenia wielu odznaczeń i wyróżnień dla najbardziej zaangażowanych honorowych dawców, wolontariuszy i działaczy czerwonokrzyskich.

Zarząd Powiatu Wągrowieckiego wyróżnił „Nagrodą Herbu Powiatu Wągrowieckiego”: Tadeusza Nowakowskiego z Gołańczy i Krzysztofa Piechowiaka z Chawłodna za oddanie powyżej 30 litrów krwi, które wręczył Tomasz Kranc, starosta wągrowiecki.

Decyzją Burmistrza Miasta Wągrowca Jarosława Berendta medalem pamiątkowym 100– lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego zostały odznaczone: lek. med. Wioleta Kaczmarek z Wągrowca, lek. med. Anna Stadniczenko z Wągrowca, członkinie Kapituły ME DARE przy PCK oraz czynnie zaangażowane w promowanie honorowego dawstwa krwi i szpiku.

Na zakończenie misji oddawania krwi decyzją PCK w Wągrowcu i Starostwa Powiatowego został wyróżniony Marceli Konwiński z Potulic, który oddał ponad 40 litrów tego bezcennego leku.

Za rekordową ilość oddania krwi z pośród uczniów szkół średnich na terenie powiatu został wyróżniony przez PCK w Wągrowcu Waldemar Brodowski, uczeń Zespołu Szkół w Gołańczy.

Za rozpowszechnianie radości – uśmiechu – zdrowia poprzez śpiew i muzykę zostali wyróżnieni przez PCK i Starostwo Powiatowe członkowie Zespołu Wokalno – Instrumentalnego „Millenium” w Wągrowcu: Czesława Wiśniewska, Teresa Izban, Ryszard Jaworski, Adam Zawadzki, Jan Maćkowiak (wszyscy z Wągrowca). Wolontariusze, który swoim śpiewem i muzyką niosą radość pensjonariuszą Dziennego Domu Seniora, Oddziału Paliatywnego, Hospicjum, Klubów Seniora.

Decyzją Wielkopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu odznaką „Zasłużony honorowy dawca krwi” zostali wyróżnieni krwiodawcy, którym odznaczenia wręczał Leszek Chudzik, wiceprezes Zarządu Rejonowego PCK w Gnieźnie. To zaszczytne odznaczenia otrzymało 80 honorowych dawców z terenu powiatu wągrowieckiego:

Po 15/18 litrach

Bartosz Brzeziński, Andrzej Szczepaniak, Roman Brzeziński, Jakub Matuszak, Piotr Chamielec, Cezary Ciesielski, Ryszard Konopiński, Marcin Steinborn, Rafał Mieczkowski, Damian Mizera

Po 10/12 litrach

Barbara Piechowiak, Agnieszka Włodarska, Elżbieta Szalska, Maciej Piasecki, Tomasz Czajkowski, Tomasz Śróda, Henryk Krakowiak, Wiesław Pietrowski, Dariusz Widziński, Arkadiusz Stawski, Mikołaj Janusz,  Michał Przyborowski, Marcin Nowak, Sławomir Michalski, Grzegorz Zawiasa, Piotr Pawlicki, Michał Witucki, Łukasz Pawłowski, Krzysztof Kafka, Krzysztof Świtaj, Dawid Lihs, Tobiasz Biniewski,

Po 5/6 litrach

Kamila Lipkowska, Angelika Kostecka, Katarzyna Wąsowicz, Karolina Sadek, Małgorzata Szulc, Agata Wieczorek, Ewelina Kraus, Alicja Stawicka, Aneta Nagaj, Marzena Jakubowska, Marek Urbaniak, Mateusz Należyty, Tomasz Sobisiak, Sebastian Witczak, Daniel Nowak, Patryk Borowiak, Tomasz Dobrzykowski, Marek Kołos, Krzysztof Kendziora, Adam Narowski, Piotr Poręby, Łukasz Łapacz, Piotr Kowalski, Waldemar Chlebda, Mikołaj Koczorowski, Adrian Kaźmierczak, Miłosz Weźranowski, Bartosz Świderski, Mateusz Sprawka, Tomasz Smoliński, Przemysław Kwietniewski, Marcin Konieczyński, Henryk Kajca, Szymon Adamski, Dawid Bachorski, Błażej Stefański, Maciej Brząkała, Daniel Stohnij, Szymon Stypka, Rafał Pokorski, Szymon Katona, Paweł Kitkowki, Michał Białecki, Zbigniew Ginda, Kasjan Markiewicz, Jacek Rozmarynowski, Błażej Widziński, Przemysław Grill.

Z otrzymanego odznaczenia wynika wiele przywilejów dla zasłużonych dawców na terenie powiatu wągrowieckiego, którym są: bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, bezpłatne wejścia na mecze ligowe piłki nożnej i ręcznej KS „Nielba”, ulgowe bilety do Aquaparku i kina MDK w Wągrowcu, ponadto przywileje ogólnopolskie wynikające z Ustawy.

Wyróżnienia i podziękowania otrzymali rekordziści w oddawaniu tego bezcennego leku skupieni w PCK w Wągrowcu, którzy oddali powyżej 50 litrów: Czesław Jessa - Rogoźno, Stanisław Izychart - Mieścisko, Zygmunt Konwiński - Bartodzieje, Zdzisław Słoma - Gołańcz, Tomasz Kubasik - Wągrowiec, Jan Jakubiak - Wągrowiec, Marian Kantorski - Wągrowiec, Marian Siwiński - Wągrowiec, Jan Mich - Wągrowiec, Wiesław Świdrak - Żelice, Sławomir Wekwert – Czesławie; rekordzistki powyżej 20 litrów: Lidia Szablewska - Rakowo, Danuta Skałbania – Sława Wlkp., Halina Rączkowska – Wągrowiec zostali uhonorowani podziękowaniami.

Uroczystość uświetnił koncertem fortepianowym Adrian Zdanowski, laureat wielu Ogólnopolskich Konkursów Pianistycznych.

W imieniu władz samorządowych słowa podziękowania za owocną współpracę w promowaniu wartości humanitarnych na terenie powiatu wyrazili Tomasz Kranc – starosta wągrowiecki, Przemysław Majchrzak – wójt Gminy Wągrowiec, Urszula Wierzbicka – zastępca burmistrza Miasta i Gminy Gołańcz

W uroczystości wzięli również udział: Paweł Gilewski – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Ewa Muszyńska – Roth – zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Durowo, kom. Piotr Kosman – przedstawiciel komendanta Komendy Powiatowej Policji, st. asp. Dariusz Giza – przedstawiciel komendanta Komendy Powiatowej PSP, Łukasz Wiatrowski – prezes Zarządu Miejsko – Gminnego Związku OSP RP, Szymon Woźniak – wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Warto wspomnieć, że na terenie powiatu wągrowieckiego co roku wzrasta ilość pozyskanej krwi od honorowych dawców. I tak w 1996 roku zebrano 343 litry, a już w 2017 roku 1024 litry tego bezcennego leku ratującego życie i zdrowie drugiego człowieka.

Jowita Maćkowiak
sekretarz Koła PCK