plakat_wns1jpg [849x1200]

I Piastowski Tryptyk Organowy – Posłuchaj głosu piastowskich katedr

W dniach 05–07.05.2017 roku w Wielkopolsce odbędzie się pierwsza edycja Piastowskiego Tryptyku Organowego. To pierwsze wydarzenie łączące kulturę wysoką z dziedzictwem Szlaku Piastowskiego. Podczas tryptyku zabrzmią instrumenty w trzech najważniejszych katedrach w naszym województwie – w Kaliszu, Poznaniu i Gnieźnie.

Piastowski Tryptyk Organowy jest przedsięwzięciem podkreślającym walory sakralnego dziedzictwa piastowskiego w Wielkopolsce promując zarówno wartość zabytkową wybranych świątyń oraz muzykę organową i instrumenty organowe znajdujące się w ich wnętrzach.

Tegoroczna, pierwsza edycja tryptyku odbędzie się w najważniejszych katedrach Szlaku Piastowskiego – w Kaliszu, Gnieźnie i Poznaniu i będzie wydarzeniem uzupełniającym II Weekendu na Szlaku Piastowskim. Każdorazowo koncert urozmaicony będzie dodatkowymi atrakcjami: w Poznaniu wejść będzie można na chór, a później spotkać się z przewodnikiem w stroju z epoki i zwiedzić z nim Ostrów Tumski, w Gnieźnie zwiedzić wzgórze Lecha i starówkę z przewodnikiem, a w Kaliszu obejrzeć pokaz zdjęć, posłuchać wykładu przygotowanego przez
dr Piotra Sobolewskiego i wziąć udział w mszy świętej prowadzonej w języku łacińskim przez
dr Jarosława Powązka. Koncert organowy w Poznaniu poprowadzi organista Jacek Pupka, a wśród utworów usłyszeć będzie można m.in. improwizację organową na temat Bogurodzicy. W Gnieźnie, Ryszard Superczyński weźmie nas w muzyczną podróż od dawnych czasów do współczesności, a w Kaliszu,  dr Krzysztof Niegowski uraczy nas m.in. swoją kompozycją Melodos gregorianicus.

Warto podkreślić, że inicjatywa spotkała się z dużą aprobatą ze strony władz jednostek samorządu terytorialnego oraz hierarchów kościelnych. Koncert w Gnieźnie objął patronatem honorowym Arcybiskup Prymas Polski Wojciech Polak, Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, Starosta gnieźnieński Beata Tarczyńska, Burmistrz Trzemeszna Krzysztof Dereziński, Burmistrz Kłecka Adam Serwatka oraz Wójt Gminy Łubowo Andrzej Łozowski. Koncert w Kaliszu natomiast swoim patronatem honorowym otoczył Biskup kaliski dr Edward Janiak.

Organizatorem wydarzenia jest Klaster turystyczny Szlak Piastowski w Wielkopolsce - stowarzyszenie powołane w 2016 roku, którego podwaliną była umowa między jednostkami samorządu terytorialnego z terenu Wielkopolski, będącymi dzisiaj podmiotami finansującymi jego działalność: Powiatami Gnieźnieńskim, Kościańskim, Średzkim, Wągrowieckim, Wrzesińskim; Miastami Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec, Gminy Kłecko, Krzywiń, Pobiedziska, Pyzdry, Trzemeszno, Września, Dominowo, Łubowo i Wągrowiec. Wydarzenie dofinansowuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Dokładny repertuar Piastowskiego Tryptyku Organowego dostępny jest na stronie www.szlakpiastowski.pl.


II Weekend na Szlaku Piastowskim – Życie codzienne w piastowskim grodzie

wnsp17__baner_851jpg [851x315]


W dniach 05–07.05.2017 roku w Wielkopolsce oraz na Kujawach odbędzie się druga edycja święta Szlaku Piastowskiego. Jest to kontynuacja narodzonej w 2016 roku idei stworzenie wspólnego święta, w którą zaangażowane są obiekty tego najważniejszego szlaku kulturowego w Polsce.

Weekend na Szlaku Piastowskim ma przede wszystkim pokazać i podkreślić ideę szlaku turystycznego. Specjalnie opracowany i zróżnicowany harmonogram wydarzeń sprzyja podróżowaniu między jego obiektami, a więc zachęca do odwiedzenia jak największej liczby miejsc i zobaczenia szerokiego spektrum oferowanych na Szlaku Piastowskim atrakcji.

Tematem tegorocznej edycji będzie „życie codzienne w piastowskim grodzie”, a turyści będą mogli posłuchać, posmakować i poczuć atmosferę piastowskiej Polski. Główne wydarzenia skupione będą więc wokół obowiązków i rozrywek naszych przodków. Będzie można m.in. zobaczyć pokazy grup rekonstrukcji kulinariów piastowski, posłuchać koncerty organowe w ramach I Piastowskiego Tryptyku Organowego lub zobaczyć jak wyrabiano narzędzia służące do wykonywania podstawowych czynności. Nowością w stosunku do poprzedniej edycji wydarzenia będzie bez wątpienia zwiększenie oferty turystyki aktywnej (rajdów rowerowych i spływów), rejsy piastowską łodzią Calisia oraz koncerty organowe. Poza tym, nie zabraknie oczywiście standardowych spacerów z przewodnikiem, warsztatów i gier terenowych. II Weekend na Szlaku Piastowskim będze z pewnością doskonałą okazją do zapoznania się z różnorodnością dostępnych na nim atrakcji.

Organizatorem akcji „II Weekend na Szlaku Piastowskim” jest Klaster Turystyczny Szlak Piastowski w Wielkopolsce - stowarzyszenie powołane w 2016 roku, którego podwaliną była umowa między jednostkami samorządu terytorialnego z terenu Wielkopolski, będącymi dzisiaj podmiotami finansującymi jego działalność: Powiatami Gnieźnieńskim, Kościańskim, Średzkim, Wągrowieckim, Wrzesińskim; Miastami Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec, Gminy Kłecko, Krzywiń, Pobiedziska, Pyzdry, Trzemeszno, Września, Dominowo, Łubowo i Wągrowiec. Wydarzenie dofinansowuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Dokładny harmonogram Weekendu na Szlaku Piastowskim dostępny w załączeniu oraz na stronie www.szlakpiastowski.pl
 
Strona facebookowa wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1419880554977346/


Kalendarium Szlaku Piastowskiego 2017

0001mjpg [300x421]
Jest już dostępny kalendarz wydarzeń na Szlaku Piastowskim na 2017 rok. Organizatorzy jak zawsze przygotowali wiele interesujących, tematycznych przedsięwzięć, w trakcie których niejednokrotnie czas umilą rekonstruktorzy, pasjonaci, rzemieślnicy, muzycy czy najlepsi przewodnicy – animatorzy kultury. Amatorzy wycieczek kulturalno-rozrywkowych na pewno znajdą wiele niebanalnych propozycji, które pozwalają zaplanować na szlaku niemal każdy weekend w sezonie. Wśród propozycji znalazły się zarówno te dobrze znane jak Koronacja Królewska w Gnieźnie, Festyn Archeologiczny w Biskupinie, Letnie o Piastach bajanie w Gieczu czy Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej w Lądzie nad Wartą jak i te nowsze inicjatywy, jak II edycja święta szlaku – Weekendu na Szlaku Piastowskim, I Piastowski Tryptyk Organowy, czy I Piastowski Rajd Motocyklowy. Organizatorzy wydarzeń coraz częściej stawiają na aktywizację turystów oferując najróżniejsze konkursy, gry terenowe, zabawy plebejskie czy warsztaty. W tym roku nie zabraknie możliwości czynnego uczestniczenia w życiu Piastów – od zajęć związanych z codziennymi obowiązkami i profesjami po posługiwanie się piastowskim orężem i zmagania wojenne. Jednym słowem, każdy znajdzie coś dla siebie i przeniesie się w czasy początków polskiej państwowości.

Kalendarium Szlaku Piastowskiego zostało przygotowane przez biuro stowarzyszenia Klaster Turystyczny Szlak Piastowski w Wielkopolsce oraz przez Inowrocławską Lokalną Organizację Turystyczną. Jego utworzenie z pewnością pomoże w popularyzacji istotnych inicjatyw organizowanych w przestrzeni Szlaku Piastowskiego. Kalendarium jest już dostępne w internecie, a niebawem trafi również w formie drukowanej do obiektów Szlaku Piastowskiego, punktów informacji turystycznej oraz podmiotów usługowych. Pierwszą okazja do szerszej promocji szlaku i podejmowanych na nim inicjatyw będą tegoroczne targi turytyczne Tour Salon w Poznaniu, na które Klaster turytyczny Szlak Piastowski w Wielkopolsce przygotowuje 30 000 drukowanych kalendariów. Działanie to z pewnością zachęci jeszcze więcej amatorów historycznej, piastowskiej rozrywki do spędzenia wolnego czasu na Szlaku Piastowskim. Kalendarium 2017 dostępne jest na stronie www.szlakpiastowski.pl/kalendarz

Koordynator projektu:
Przemysław Buryan
koordynator@szlakpiastowski.pl
+48 798 072 200