„Pałuckie Smyki” na koncercie Zespołu „Śląsk”

 (link otworzy duże zdjęcie)

W piątek 18 maja 2018 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej Arena Poznań wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

Ponad stuosobowy skład artystyczny zespołu obejmuje chór, balet i orkiestrę. Założony w 1953 roku jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą działania Zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju.

Grupa licząca ponad sto osób składająca się z przedstawicieli sołectw, kół gospodyń, stowarzyszeń i instytucji działających na rzecz kultury z Gminy Wągrowiec, obejrzała koncert pt. „A to Polska właśnie” prezentujący muzykę, pieśni i tańce ludowe oraz narodowe. W programie znalazły się popularne piosenki Stanisława Hadyny takie jak: „Kaczyce”, „Karlik”, „Karolinka”, „Hej te nasze góry”, „Helokanie”, „Ondraszek”, Piekła baba chleb” i „Starzyk” oraz opracowania muzyczne do wielu tańców: „Kołomajek”, „Kujawiaka”, „Krakowiaka”, „Oberka”, „Szota Madziara”, „Tańca chustkowego”, „Tańców górali podhalańskich” i „Trojaka” w choreografii Elwiry Kamińskiej.

Wśród zaproszonych na koncert Zespołu Śląsk przez Wójta Gminy Wągrowiec, byli członkowie dziecięcego pałuckiego zespołu ludowego „Pałuckiej Smyki” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łeknie. Dzieci, które pięknie prezentowały się w strojach pałuckich na zakończenie koncertu wraz z opiekunką Lucyną Walewską-Jastrząbek podziękowały za wspaniałe widowisko i stanęły do pamiątkowego zdjęcia.

Opublikowano: 19 maja 2018 10:18

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 260