Pamiętamy... obchody 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Przedstawiciele Gminy Wągrowiec uczestniczyli w centralnych uroczystościach obchodów 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W środę, 27 grudnia 2017 Przewodniczący Rady Gminy – Jerzy Łukaszczyk oraz wójt – Przemysław Majchrzak brali udział w uroczystościach w Poznaniu, składając wiązankę przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Tego dnia w uroczystościach poznańskich uczestniczyli również uczniowie biorący udział w konkursach plastycznych, których tematyka dotyczyła Powstania Wielkopolskiego z Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Łeknie i Wiatrowie oraz Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu z opiekunami. Po części oficjalnej młodzież udała się na Plac Wolności i zwiedziła obóz powstańczy. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się replika pojazdu pancernego Erhardt z 1919 roku, który był pojazdem zdobytym przez Powstańców w Budzyniu w 1919 roku.

W czwartek, 28 grudnia 2017 r., po raz drugi, delegacja mieszkańców Gminy Wągrowiec, z wójtem na czele, brała udział w obchodach 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Warszawie. Wspólnie z władzami Poznania i województwa wielkopolskiego, delegacjami miast i gmin Wielkopolski oraz grupami rekonstrukcyjnymi – m.in. działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łeknie Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Rogatywka 1918-1939” i licznie przybyłymi harcerzami uczestniczyła we Mszy św. sprawowanej w kościele oo. Dominikanów na Starym Mieście.

Po mszy świętej delegacje złożyły kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Kwiaty zostały złożone także przed pomnikiem upamiętniającym powstańców na Wojskowych Powązkach oraz pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Oddano również hołd Żołnierzom Niezłomnym.

Organizatorem centralnych obchodów w Warszawie,  był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a współorganizatorem  Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

27 grudnia 2017 - Poznań

28 grudnia 2017 - Warszawa