Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Wągrowiec

11 listopada 2017 r., w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości władze oraz mieszkańcy Gminy Wągrowiec zgromadzili się w Łeknie, by wspólnie uczcić ten szczególny dla Polaków dzień - Narodowe Święto Niepodległości.

W tegorocznych obchodach, których organizatorem był Samorząd Gminy Wągrowiec wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury udział wzięli Wójt - Przemysław Majchrzak, Radni Rady Gminy Wągrowiec, Zastępca Wójta – Jolanta Maciejewska, Skarbnik – Dorota Knopczyńska, przedstawiciele organizacji i szkół Gminy Wągrowiec z pocztami sztandarowymi, harcerze oraz mieszkańcy.

Uroczystości rozpoczęły się przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, gdzie przy Obelisku ku czci Poległych w Walkach Niepodległościowych w latach 1914-1945 odczytano Apel Poległych, oddano salwy armatnie w wykonaniu Bractwa Kurkowego z Wągrowca, a następnie władze gminy i delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Korowód uczestników prowadzony przez jeźdźców na koniach przemaszerował ulicami Łekna, na Rynek. Pod tablicą pamiątkową komendanta Powstania Wielkopolskiego - Antoniego Czarneckiego delegacje również złożyły kwiaty i zapaliły znicze, a następnie wszyscy udali się do kościoła pw. św. Piotra i Pawła, aby uczestniczyć w uroczystej Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny oraz tych, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość Polski.

Po Mszy Św. Korowód udał się do sali widowiskowej, gdzie Pan Wójt nawiązał do pamięci o wielkich patriotach, którzy walczyli o wolność Polski. Podziękował pocztom sztandarowym oraz wszystkim za przybycie, za  świadectwo patriotyzmu i przywiązania do historii.

Obchody Święta Niepodległości uświetnił występ duetu Łódzkiej Grupy Artystycznej oraz „żywa lekcja historii”, której współorganizatorami byli: Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Rogatywka 1918-1939”, Stowarzyszenie Historyczne „Saper Wielkopolski” oraz Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Wągrowcu.

W związku z uroczystościami Święta Niepodległości wcześniej władze gminy złożyły także kwiaty i zapaliły znicze przy pomniku Rotmistrza Wojsk Napoleońskich w Lasku Łakińskiego.

Foto GOK

Opublikowano: 11 listopada 2017 19:42