Spacer Szlakiem Powstańców Wielkopolskich - 29.12.2018

Przygotowania do obchodów setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego rozpoczęło – we współpracy z Muzeum Regionalnym w Wągrowcu – na przełomie stycznia i lutego… 2017 roku. To właśnie wtedy w ramach projektu „Wągrowiec: czas odnaleziony” odbyły się w gościnnych murach Muzeum kolejne warsztaty historyczne dla uczniów szkół średnich (wtedy jeszcze w zasadzie ponadpodstawowych). Ich efektem stały się zebrane przez młodzież – pod czujnym okiem dorosłych opiekunów – materiały, które posłużyły wytyczeniu kolejnego (po „niemieckim” i „żydowskim”) szlaku turystycznego po Wągrowcu. Tym razem śladami miejscowych powstańców wielkopolskich, którzy chwycili za broń 30 grudnia 1918 roku i w ciągu kilku godzin wyzwolili miasto spod pruskiego zaboru.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku, dzięki finansowaniu z budżetu Gminy Wągrowiec, szlak ten został opublikowany w formie ulotki, dostępnej w wągrowieckich szkołach, w siedzibie Muzeum Regionalnego, jak również w Urzędzie Gminy. Każdy, kto miał czas i ochotę, mógł przeanalizować trasę i posiłkując się szczegółowymi opisami, przespacerować się po mieście. Kiedy wreszcie nadeszła ta najwłaściwsza rocznica – stulecie wybuchu insurekcji wielkopolskiej – czworo uczestników warsztatów zaproponowało zorganizowanie spaceru wytyczonym szlakiem dla zainteresowanych mieszkańców miasta. Punkt ten został dołączony do gminnych obchodów tego nadzwyczajnego dla wszystkich Wielkopolan wydarzenia. I tym sposobem w sobotnie przedpołudnie 29 grudnia spotkaliśmy się w holu dworca PKP w Wągrowcu, skąd wyruszyliśmy śladami naszych przodków sprzed stu lat.

Pogoda nam nie sprzyjała. Bo choć nie było zimno, to jednak przez cały czas siąpił deszcz. Mieliśmy obawy, czy nie wpłynie to na frekwencję. Okazały się one jednak płonne. O godzinie 11.00 w dworcowym holu zebrała się grupa niemal czterdziestoosobowa. Po wprowadzeniu nakreślającym kontekst wybuchu powstania i wcześniejsze zrywy niepodległościowe Wielkopolan, jakiego dokonał Sebastian Chosiński (nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu), „spacerowicze” oddani zostali w ręce młodych przewodników (uczestników warsztatów): Zuzanny Wróblewskiej i Wirginii Cholewińskiej (z I LO) oraz Izabeli Herud i Dawida Kozubka (z Zespołu Szkół nr 2). Zatrzymując się w kolejnych ważnych dla przebiegu powstania w Wągrowcu miejscach, można było poznać chronologiczny przebieg wydarzeń – od grudnia 1918 do marca 1919 roku. A były to jeszcze (oprócz dworca PKP): Rynek, dawna strzelnica (obecnie Dzienny Dom Seniora), wspinalnia Ochotniczej Straży Pożarnej (gdzie gościnnie przyjął „spacerowiczów” pan Stefan Matuszak), dawne Królewskie Gimnazjum Klasyczne (obecne I LO), wreszcie – Muzeum Regionalne.

W kolejnych punktach informacje przygotowane przez uczniów wągrowieckich szkół uzupełniali jeszcze Marcin Moeglich (kustosz Muzeum Regionalnego) oraz Danuta Chosińska (prezes WSSK, nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej), która skupiła się na przebiegu walk na terenie Gminy Wągrowiec. Z uwagi na niesprzyjającą pogodę spacer został nieco skrócony i zwieńczony w Muzeum; podsumował go, dziękując organizatorom i uczestnikom wójt Przemysław Majchrzak. Częstując się kawą, herbatą, ciastkami, prowadzono interesujące rozmowy, zwiedzając przy tym wystawę, jaką pracownicy Muzeum Regionalnego przygotowali z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Na koniec – już w kameralnym gronie – przedstawiciele Urzędu Gminy (na czele z wójtem Majchrzakiem, przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Łukaszczykiem oraz pracownicą sekretariatu Dorotą Ewertowską), uczniowie i opiekunowie młodych przewodników udali się na cmentarz farny, gdzie złożone zostały wiązanki i zapalone znicze na grobie Stanisława Kulińskiego (dowódcy powstania w Wągrowcu) oraz pod odsłoniętym w 1948 roku pomnikiem poświęconym powstańcom.

Tekst: Sebastian Chosiński
Zdjęcia: Kamila Kłos, Danuta Chosińska