Mural powstańczy w Łeknie

Dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego na ścianie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Łeknie powstał mural upamiętniający ten zbrojny czyn.

Marek Laskowski i Mikołaj Sętowski - artyści z Częstochowy, wykonali mural według koncepcji Wójta Gminy Wągrowiec - Przemysława Majchrzaka oraz uzgodnień i fotografii przekazanych przez Gminny Komitet Obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Przedstawiony projekt zyskał akceptację kapituły i zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 24 września 2018 r. otrzymał dotację na realizację. Całkowity koszt wykonania muralu wyniósł 12.000 zł, z czego 10.000 tys. stanowiło dofinansowanie Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz 2.000 zł wydatkowano ze środków budżetu Gminy Wągrowiec.

Na muralu uwieczniono miejsca związane z walkami powstańców Ziemi Łekneńskiej. Jest przysięga na Rynku i Antoni Czarnecki dowódca walk pod Wysoką, jest zdobycie przez powstańców mostu na Noteci w Białośliwiu i wiwatujący z radości zwycięstwa tłum okolicznych mieszkańców na rynku w Łeknie.

Wybór miejsca nie był przypadkowy - w ten sposób nie tylko oddajemy hołd naszym lokalnym bohaterom, ale również utrwalamy pamięć o nich, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Dziękujemy firmie Przedsiębiorstwo Budowlane Wiktor Walkowiak z Wągrowca za udostępnienie rusztowania do wykonania muralu.

Opublikowano: 30 października 2018 15:34