II Wyprawa rowerowa mieszkańców Gminy Wągrowiec „Szlakiem Historii”

Po raz drugi Stowarzyszenie Saper Wielkopolski zaoferowało mieszkańcom Gminy Wągrowiec możliwość poznania lokalnej historii połączonej z aktywnym spędzaniem wolnego czasu.
1 września, w tak szczególnym dla historii dniu, wyruszyliśmy z Żelic (ryneczek) do Wągrowca, by tam w Regionalnym Muzeum poznać najciekawsze odkrycia archeologiczne w naszym regionie, o których opowiadał Marcin Moeglich. Temat Powstania Wielkopolskiego, Saperów z I Baonu Saperów Wielkopolskich i wręczenia repliki sztandaru Stowarzyszeniu Historycznemu SAPER WIELKOPOLSKI, które odbyło się 15 sierpnia przybliżył Tomasz Kaczmarek z Wspomnianego Stowarzyszenia. Prócz tego uczestnicy Rajdu poznali tajemnice wągrowieckiej Fary, usłyszeli o skrzyżowania rzek w Wągrowcu oraz weszli na wieżę wspinaczkową, gdzie znajduje się izba pamięci związana z historią straży pożarnej w Wągrowcu (sięga ona 1862r.).
Po intensywnym zwiedzaniu nasz peleton ruszył w kierunku Kamienicy, gdzie w tamtejszym ośrodku rekreacyjnym rozdane zostały nagrody dla zwyciezców w konkursie historycznym: 1 miejsce Rafał Hudzinski, 2 miejsce Michał Stachelka, 3 miejsce Eryk Dybowski oraz nagrody za uczestniczenie w zajęciach tematycznych.
Po wspólnym ognisku uczestnicy obejrzeli filmy, w których członkowie Stowarzyszenia SAPER WIELKOPOLSKI BRALI udzial oraz przebieg uroczystości poświęcenia repliki Sztandaru.

Opublikowano: 06 września 2018 08:29