Tydzień PCK

Uroczyste obchody „Tygodnia PCK” odbyły się 26 maja w auli Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu, podczas których wręczone odznaczenia i wyróżnienia dla honorowych dawców krwi, podsumowane zostały konkursy krwiodawstwa i karmienia piersią.

Wszystkich przybyłych powitał Jan Maćkowiak, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża w Wągrowcu, który również przedstawił w formie prezentacji działalność PCK na terenie ziemi wągrowieckiej.

- „Dziękuję za najcenniejszy dar, który honorowo oddajecie na rzecz ratowania i zdrowia drugie człowieka” – powiedział Tomasz Kranc, starostwa wągrowiecki do wszystkich zebranych na obchodach.

Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń dla honorowych dawców krwi. I tak decyzją Wielkopolskiego Oddziału Okręgowego PCK w Poznaniu Odznaką „Zasłużony honorowy dawca krwi” zostali wyróżnieni:

Po 18/15 litrach:

Dariusz Szymczak – Mieścisko, Rafał Kutkowski - Wągrowiec

Po 12/10 litrach:

Maria Sobierajczyk – Wągrowiec, Agnieszka Walorska – Margonin, Daria Mendel – Wągrowiec, Michał Witucki – Wągrowiec, Piotr Pawlicki – Skoki, Tobiasz Biniewski - Wapno

Roman Filut Łekno, Łukasz Nawrocki – Nieświastowice, Mateusz Kopcia – Mieścisko, Marek Kołost – Wągrowiec, Grzegorz Zawiasa - Wągrowiec

Po 6/5 litrach:

Małgorzata Mendlik – Wągrowiec, Natalia Gryszczyńska – Wągrowiec, Ewelina Wróblewska – Wągrowiec, Izabela Jarocka – Rogoźno, Agnieszka Szymańska – Rogoźno, Piotr Szwemin – Wągrowiec, Piotr Porębny – Margonin, Adam Nawrocka – Wągrowiec, Łukasz Łapacz -   Runowski, Zdzisław Kostecki – Wągrowiec, Jakub Kędziora – Stępuchowo, Waldemar Chleboda-  Rogoźno, Michał Korpowski – Wągrowiec, Tomasz Dobrzykowski – Krzyżanki, Rafał Borowiak – Mieścisko, Damian Kamiński - Margonińska Wieś, Piotr Wysocki – Wągrowiec, Waldemar Wawrzyniak – Wągrowiec, Marek Maciaszczyk – Rogoźno, Albert Bartkowiak - Laskownica Wielka, Grzegorz Stachowiak – Pruchnowo, Janusz Małkowski – Wapno, Krystian Piechowiak – Wągrowiec, Marcin Walichiewicz – Wągrowiec, Marcin Stawicki – Mieścisko, Mariusz Kowalski - Wągrowiec

Uchwałą Zarządu Powiatu Wągrowieckiego „Nagrodą Herbu Powiatu Wągrowieckiego” zostali wyróżnieni: Arun Goel – lekarz stomatolog w Wągrowcu i Cezary Grzesik z Wągrowca - zasłużony dawca krwi.

Decyzją Zarządu PCK w Wągrowcu wyróżnienie za honorowe oddanie szpiku otrzymał Mateusz Niewiadomy z Wągrowca.

Decyzja kapituły wyróżnienie ME DARE na zakończenie misji oddawania krwi otrzymali: Czesław Kotkowski – Stołężyn, Andrzej Kancelarczyk – Wiela, Marian Janicki – Budzyń, Wiesław Zydor – Glinno.

W Konkurs Karmienia Piersią, który polegał na opisaniu pozytywnych aspektów karmienia piersią wyróżnienia otrzymały:

- Karolina Ratajczak - Wągrowiec

- Małgorzata Szymańska - Niemczyn

- Barbara Bonowska - Wągrowiec

Podsumowano również XIV Powiatowy Konkurs Krwiodawstwa, którego organizatorami byli Polski Czerwony Krzyż i Starostwo Powiatowe w Wągrowcu.

Służby  mundurowe:

I  - miejsce Komenda Powiatowa PSP w Wągrowcu

II – Komenda Powiatowa Policji w Wągrowcu

III – Ochotnicze Straże Pożarne w: Wągrowcu, Skokach, Olesznie, Sarbii, Siennie, Łeknie.

Placówki oświatowe:

I – Zespół Szkół w Gołańczy

II – Zespół Szkół nr 2 w Wągrowcu

III – I Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu,

Zespół Szkół nr 1 w Wągrowcu,

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Antoniewie

Sołectwa:

I – Sołectwo Wsi w Brzeźnie Starym

II – Sołectwo Wsi w Werkowie

III – Sołectwo Wsi w Mieścisku

Zakłady pracy:

I – POLINOWA Spółka z o. o. w Wągrowcu

II –ZPD „LINDNER” w WągQrowcu

III – Firma TAPPOL  w Słonawach,

Firma DENRO  Poland w Rogoźnie,

Wągrowieckie Fabryki Mebli w Wągrowcu,

Eggersmann Anlagenbau Kompoferm w Wągrowcu.

Wszystkich wyróżnionych obdarowano odznaczeniami i wyróżnienia, a także każdy uczestnik ochodów otrzymał świeżo wypieczony wiejski chlebek symbolizujący dostatek pomyślność.

W uroczystości wzięli również udział: Urszula Wierzbicka – zastępca burmistrza Miasta i Gminy Gołańcz, Małgorzata Fimiak – przedstawicielka burmistrza Wągrowca, Paulina Meller – Biegańska – przedstawicielka wójta Gminy Wągrowiec, Grażyna Witucka, przedstawicielak wójta Gminy Mieścisko, Paweł Gilewski – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wągrowcu.

W części artystycznej wystąpiły uczennice z Szkoły Podstawowej nr 1 w Wągrowcu pod kierunkiem nauczycielki Lucyny Walewskiej – Jastrząbek.

Jan Maćkowiak

Opublikowano: 28 maja 2018 14:12