Patriotyczne śpiewanie w Łeknie

11 maja 2018r. w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Łeknie odbył się Powiatowy Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowało 22 uczniów z 7 placówek z terenu powiatu wągrowieckiego. Wśród nich znaleźli się reprezentanci szkół podstawowych z Łazisk, Pawłowa, Skoków, Sienna, SP3 w Wągrowcu, Żelic oraz przedstawiciele gospodarzy.

Ten wyjątkowy dzień był też okazją do podsumowania konkursów i działań podjętych przez nauczycieli i uczniów z okazji Imienin Szkoły.

Przesłuchania konkursowe poprzedzone zostały krakowiakiem w wykonaniu uczniów klas III , powitaniem uczestników przez p. dyrektora Jacka Brzostowskiego oraz przedstawieniem jury. Partnerem konkursu był Wydział Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Dzięki nawiązanej przez dyrekcję szkoły współpracy z uczelnią wyższą młodzi artyści mogli być oceniani przez profesjonalne jury, w skład którego weszli studenci piątego roku edukacji muzycznej, stypendyści, laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w składzie:

- Katarzyna Gościk, saksofonistka, instrumentalista „Big-bandu 75” z Bydgoszczy

- Karen Kucharska, wokalistka i gitarzystka, muzykoterapeuta oraz członkini Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska

- Dawid Okoński, wokalista, autor tekstów, laureat wielu ogólnopolskich konkursów wokalnych, solista Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

- Bartosz Hoppe, pianista i aranżer.

Komisja po wysłuchaniu wszystkich utworów przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

-w kategorii klas I-III:

I m.Martyna Zawielak- SP Łekno

II m. Zuzanna Tyll - SP Skoki

III m. Gabriela Wiśniewska SP 3 w Wągrowcu

Wyróżnienia: Piotr Gołaski- SP w Łazisk, Amelia Gawryszak SP Pawłowo Żońskie, Jaśmina Budzyńska SP 3 w Wągrowcu

-w kategorii klas IV-VII:

I m. Anita Brzezińska SP Skoki

II m. Krzysztof Przybylski SP 3 w Wągrowcu

III m. Zofia Marczyńska- SP Łekno

Wyróżnienia: Jakub Kolendowski SP Żelice, Maja Jankiewicz SP 3 Wągrowiec, Adam Sobczak z SP Żelice.

Podsumowując występy solistów członkowie komisji zwrócili uwagę na wysoki poziom uczestników oraz na różnorodny repertuar, który został zaprezentowany.

Nagrody dla laureatów, uczestników i ich opiekunów zostały ufundowane przez Urząd Gminy Wągrowiec, Starostwo Powiatowe oraz dyrekcję szkoły w Łeknie.

Konkurs swoją obecnością zaszczycili Wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak,

Wicestarosta Powiatu Wągrowieckiego Michał Piechocki, Przewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Osuch, którzy również wręczyli nagrody laureatom. Zabierając głos zaś podkreślali rolę wychowania patriotycznego i nawiązywali do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Znalazły się też słowa uznania dla występujących uczniów i przygotowujących ich nauczycieli, a także dla organizatorów konkursu za podjęcie inicjatywy integrowania społeczności lokalnej, krzewienie kultury, a przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych. Zaproszeni goście wraz z dyrektorem Jackiem Brzostowskim oraz całą społecznością Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Łeknie wysłuchali krótkiego koncertu w wykonaniu jurorów konkursu. Wśród zaprezentowanych utworów znalazły się takie, jak wykonana akapella pieśń Gaude Mater Polonia- nasza najstarsza pieśń hymniczna oraz kilka współczesnych piosenek z repertuaru Z. Wodeckiego i G. Hyżego. Ten niecodzienny występ bardzo poruszył publiczność i dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Pokazał też talent i umiejętności wokalne studentów Wydziału Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy. Zadowoleni uczestnicy konkursu opuszczali szkołę deklarując udział w następnej edycji przeglądu.

Pomysłodawcami konkurs zorganizowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości i zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz osobami czuwającymi nad jego przebiegiem byli Beata Górna i Tomasz Kotwica.

Tekst i fot. SP Łekno

Opublikowano: 13 maja 2018 16:08