Statuetki Siewcy dla najlepszych wielkopolskich rolników 2017 roku

W niedzielę 11 marca w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników XVII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2017. Laureaci konkursu otrzymali statuetki Siewcy i dyplomy.

Do Konkursu, który  od samego początku jest organizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, przystąpiło 56 gospodarstw rolnych z 23 powiatów województwa wielkopolskiego. Gospodarstwa reprezentowały różne gałęzie rolnictwa:  produkcję roślinną i zwierzęcą (bydło mleczne i opasowe, trzoda chlewna), warzywnictwo, sadownictwo, drobiarstwo, hodowlę koni, ryb, norek, grzybów.

Wizytowała je i oceniała powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Kapituła Konkursu pod przewodnictwem prof. Grzegorza Skrzypczaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Kapituła zakwalifikowała do konkursu 20 rolników, którzy prezentowali wyjątkowo wysoki poziom produkcji rolniczej, stosowali nowoczesne technologie, odznaczali się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskiwali wysokie efekty ekonomiczne, przejawiali troskę o środowisko naturalne.
W wyniku szczegółowej analizy Kapituła zarekomendowała Zarządowi Województwa Wielkopolskiego spośród 20 producentów rolnych 10 laureatów do tytułu Wielkopolskiego Rolnika Roku 2017. Podczas niedzielnej gali laureatom wręczono nagrody finansowe i wyróżnienia Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Jednymi z laureatów zostali rolnicy z Powiatu Wągrowieckiego - Ewa i Waldemar Januchowscy.

Ewa i Waldemar Januchowscy

Państwo Januchowscy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 175 ha, w miejscowości Nowe, gmina Wągrowiec. Gospodarstwo powstało w 1999 roku i specjalizuje w się w produkcji truskawki deserowej, której sezon trwa 5 miesięcy. Truskawkę eksportuje się na rynek zagraniczny, głównie do Niemiec, Austrii, Skandynawii i Rosji. Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesną halę magazynową o powierzchni 800 m2 oraz chłodnie, sortownie i szokery. Posiada certyfikat Global GAP. Gospodarstwo znane jest ze swojej restauracji, która funkcjonuje pod nazwą Restauracja Dobra Truskawka.

Źródło: UMWW

Opublikowano: 13 marca 2018 11:33