Uroczystości 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Potulicach

Po raz piąty na zaproszenie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 Koło Wągrowiec Gmina, Stowarzyszenia Wiejskiego „Strzecha” w Potulicach oraz Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Żelicach, rodziny powstańców i sympatycy Powstania Wielkopolskiego 5 lutego 2018 r. spotkali się w Potulicach.

Tegoroczne obchody 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się przy cmentarzu parafialnym, gdzie po odśpiewaniu Hymnu Państwowego odsłonięta została tablica pamiątkowa.

Po poświęceniu tablicy i złożeniu zniczy na grobach powstańców, wszyscy spotkali się na uroczystej Mszy św. odprawionej przez ks. Tomasza Kubiaka proboszcza parafii w Potulicach. Zebrani modlili się w intencji powstańców listopadowych i styczniowych oraz za wszystkich żołnierzy I i II wojny światowej, walczących i poległych w obronie Polski, za powstańców wielkopolskich, którzy ofiarą krwi i życia przywrócili Ojczyźnie prastare piastowskie ziemie oraz za żołnierzy niezłomnych – wyklętych. O oprawę Mszy św. zadbali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Rogatywka 1918-1939”.

Dalsza część uroczystości odbyła się w świetlicy wiejskiej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: ks. proboszcz Tadeusz Kubiak, Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzata Osuch, Wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak, prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego TPPW 1918/19 Wawrzyniec Wierzejewski, Irena Klawińska, Lucjan Biernacki i Eligiusz Ronka radni Rady Gminy Wągrowiec, Piotr Plewa radny Rady Miejskiej w Wągrowcu, Przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu Adam Kaczmarek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i radna Rady Powiatu Krystyna Urbańska, dyrektor SP w Żelicach Izabela Wiśniewska, sołtysi Renata Nawrocka i Ryszard Majewski, Paweł Kierski – mieszkaniec Poznania, stały gość spotkań rodzin, mający rodzinny grobowiec na cmentarzu w Potulicach, w którym spoczywa powstaniec styczniowy Stefan Kierski. Okolicznościowe przemówienie na temat związany z Powstaniem Wielkopolskim i jego znaczeniem dla odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosił prezes ZOW TPPW Wawrzyniec Wierzejewski. Wręczył on również Brązowe Odznaki Szlakiem Powstania Wielkopolskiego uczniom: Marcie Bździuch, Agnieszce Ernst, Martynie Galubie , Judycie Hartwig, Amelii Jeska, Bartoszowi Piątkowskiemu, Wojciechowi Pisarkowi, Jakubowi Samolak, Aleksandrze Tomczak i Eryce Urbańskiej.

Głos zabrał także Starosta Tomasz Kranc oraz Wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak, który w sposób szczególny uhonorował w roku 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przybyłych na uroczystość przedstawicieli rodzin powstańców wielkopolskich. Aleksandra Kapałczyńska, Jerzy Knapp, Monika Nawrocka, Marianna Smogulecka, Kazimierz Szcześniak, Marian Tomczak, Barbara Tomczak, Józefa Włodarczyk otrzymali pamiątkowy kalendarz prezentujący sylwetki Powstańców z terenu Gminy Wągrowiec, rozetki oraz kwiaty. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali także wydany przez Gminę Wągrowiec folder pn. Wągrowiec „Czas odnaleziony” opisujący szlak turystyczny śladami powstańców wielkopolskich.

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez organizatorów i wspólnym śpiewem.

Opublikowano: 07 lutego 2018 15:52