Promocja książki - ,,ATLAS NIEMATERIALNEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO WSI WIELKOPOLSKIEJ POWIAT WĄGROWIECKI"

16 października 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łeknie odbyła się promocja książki poświęconej niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu wsi wielkopolskieji z naciskiem na tom ósmy obejmujący powiat wągrowiecki.
Efekty ponad czteroletniej pacy zespołu naukowo-badawczego zostały przedstawione w ośmiotomowej publikacji.

Krótką prelekcję o idei powstania atlasu, sposobach zbierania informacji i zawartych treściach przedstawił redaktor tomu dr. Wojciech Mielewczyk – pracownik Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, któremu Maria Andrzejewska – starszy konserwator muzeum w Szreniawie.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wójt Gminy Wapno - Zbigniew Grabowski oraz Wójt Gminy Wągrowiec - Przemysław Majchrzak.

W latach 2012-2015 Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie wraz z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza oraz Zakładem Geodezji i Kartografii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prowadziło na terenie 7 powiatów województwa wielkopolskiego projekt badawczy Atlas niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej. Wyniki tych prac opublikowane zostały w ośmiu tomach serii Atlas niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej. Założenia, cele i metodyka badań terenowych zawarte zostały w tomie 1, natomiast wyniki badań terenowych przedstawiono w kolejnych tomach: 2 – Powiat czarnkowsko-trzcianecki, 3 – Powiat gnieźnieński, 4 – Powiat międzychodzki, 5 – Powiat nowotomyski, 6 – Powiat obornicki, 7 – Powiat szamotulski, 8 – Powiat wągrowiecki.

Opublikowano: 21 października 2017 18:11