Zaproszenie na wystawę

Dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu

serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy czasowej

DAWNE NARZĘDZIA TORTUR

w piątek 7 lipca 2017 r. o godzinie 18.00 w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu, ul. Opacka 15.

Ekspozycja będzie czynna do 31 sierpnia 2017 r.

W średniowieczu i czasach wczesnonowożytnych stosowanie tortur było nieodłączną częścią przewodu sądowego. Sądy miejskie opierały swoją działalność o reguły zakładające, że koronnym dowodem zbrodni jest przyznanie się oskarżonego do winy. Zastosowanie takiego systemu wiązało się z potrzebą wywarcia na oskarżonym silnej presji. Często jednak bywało, że pod wpływem katowskiej „perswazji”, oskarżeni brali na siebie wszystkie zasugerowane zarzuty, bez względu na ich umocowanie w rzeczywistości. Odrębnie można potraktować różnego rodzaju przyrządy do wymierzania kary. Niektóre wykroczenia były karane na przykład włożeniem na twarz maski hańby i wystawieniem na widok publiczny, lub obnoszeniem wokół rynku kamieni hańby.

Na wystawie zostaną zaprezentowane rekonstrukcje dawnych narzędzi tortur pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Wśród nich znajdzie się m.in. krzesło egzekucyjne, madejowe łoże, hiszpański zając, czy też pas cnoty.

Ekspozycja zostanie uzupełniona treściami związanymi z działalnością wągrowieckich sądów miejskich do XVIII wieku.

Uwaga! Prezentowane na wystawie eksponaty oraz ilustracje zawierają drastyczne treści.

Opublikowano: 05 lipca 2017 08:08