Podsumowanie 55. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk w Szubinie

6 maja br. w Szubińskim Domu Kultury w Szubinie odbyło się podsumowanie 55 Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk. Jest to jeden z najstarszych konkursów ludowych w Polsce, który podtrzymuje tradycje z dziedziny rękodzieła jakim jest rzeźba, haft, zdobnictwo wnętrz czy plecionkarstwo. Jury  oceniło prace konkursowe uczestników z całego regionu Pałuk obejmującego tereny powiatów:  żnińskiego, nakielskiego i wągrowieckiego. Członkami jury byli etnografowie z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prűfferowej w Toruniu oraz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W konkursie wzięło udział 70 uczestników, którzy dostarczyli 263 prace z różnych dziedzin pałuckiej sztuki ludowej. W kategorii haftu oraz rzeźby oceniono 158 prac nadesłanych przez 24 twórców(17 hafciarek i 7 rzeźbiarzy). Wśród laureatów tegorocznego konkursu szubińskiego było wielu uczestników z ziemi wągrowieckiej. Głownie hafciarki działające przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu. Laureaci z naszego powiatu zdobyli następujące miejsca: z dziedziny haftu: I miejsce Krystyna Różańska z Rgielska, Maria Tomczak z Rudnicza, II miejsca zdobyły: Violetta Łochowicz z Bracholina, Maria Gruchała z Siedleczka, Krystyna Bylicka z Koninka, Emilia Przybylska z Wągrowca. III miejsce otrzymały: Elżbieta Brzezińska z Osieka Nad Notecią, Barbara Kalka z Łekna, Iwona Nowak z Budziszewa, Irena Nogalska z Łazisk. W dziedzinie rzeźby II miejsce zajął Maciej Wiśniewski z Łekna, III miejsce otrzymał Piotr Marciniuk z Kobylca.

55 konkurs Sztuki Ludowej Pałuk był współfinansowany m.in. ze środków budżetu Gminy Wągrowiec, której wójt Pan Przemysław Majchrzak wręczał nagrody zwycięzcom tego wydarzenia.

Zdecydowana większość wągrowieckich laureatów szubińskiego konkursu to uczestnicy Warsztatów Twórczości Ludowej Pałuk, które były organizowanie w latach 2013-2015 przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu przy wsparciu finansowym Miasta Wągrowca, Gminy Wągrowiec oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i liczymy na dalsze podtrzymywanie tradycji rękodzielniczych naszej małej ojczyzny jaką są Pałuki.

Tekst: Wiesława Gruchała, adiunkt ds. etnografii w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu

Opublikowano: 09 maja 2017 15:12