phoca_thumb_l_zawody_3jpg [300x158]

Wędkarstwo to nie samo łowienie ryb. To przede wszystkim kontakt z naturą,  obcowanie z przyrodą, to szum nadwodnej roślinności, śpiew ptaków i uspakajający  szmer wody.

Gdy spojrzy się na mapę okolic Wągrowca, to widać wyraźnie, że lodowiec solidnie wykonał swoją robotę, zostawiając po sobie ogromną rynnę przecinającą z północy na południe teren Gminy Wągrowiec.

To prawdziwy raj dla wędkarzy,  którzy powinni być zadowoleni z takiej obfitości ciekawych łowisk w okolicy. Bez trudu więc znaleźć można na terenie Gminy Wągrowiec atrakcyjne miejsca do uprawiania amatorskiego połowu ryb.

Wśród wędkarzy najbardziej cenionymi akwenami są Jeziora: Grylewskie, Bukowieckie, Kobyleckie, Durowskie, Łęgowskie, Wiatrowskie, Łekneńskie, Toniszewskie, Redgoskie, Rgielskie, Pawłowskie i największe z nich Jezioro Kaliszańskie.

Zachęcamy do odwiedzenia choćby kilku:

Jezioro Kaliszańskie znajduje się na terenie obszaru Natura 2000.  Jezioro to wyróżnia nie tylko wielkość. W publikacji „Raport o Stanie Środowiska w Wielkopolsce w roku 2010” jezioro Kaliszańskie spośród wszystkich badanych jezior,  spełniło wymagane normy pod względem przydatności wód do bytowania ryb w warunkach naturalnych. Stąd też występuje tutaj sielawa, charakterystyczną dla czystych i chłodnych jezior. W jeziorze tym złowić można szczupaka, okonia, płoć, lina, leszcza, węgorza. Dodatkowym atutem są podziemne łąki ramieniowe.

Na szczególna uwagę zasługuje Jezioro Grylewskie – jeden z największych i najciekawszych akwenów na Pałukach. Ma charakter przepływowy – stąd nieustanny ruch wody w jeziorze i specyficzne warunki bytowania ryb. Brzegi opadają stromo, lecz jezioro nie jest głębokie (3,5 do max 6,5m). Przez Strugę Gołaniecką od północy łączy się z Jeziorem Laskownickim – tam brzeg jest zabagniony, a od południa z kolejnym akwenem – Jeziorem Bukowieckim. Nad głęboką rynnową tonią jeziora góruje po północnej stronie najstarszy kościół pw. Św, Katarzyny Aleksandryjskiej, a po stronie południowej grodzisko stożkowate z dobrze zachowanym zarysem fosy oraz ruiny zamku Władka z Danaborza.

Jezioro należy do typu sandaczowego. Złowić tu można szczupaka, a także sandacza, którego połów jest prawdziwym wyzwaniem. Przy okazji pięknie bierze węgorz, leszcz płocie i karasie. Jezioro jest bardzo malownicze – wysokie skarpy porośnięte wąskim pasem drzew  roztaczają wspaniały widok na okolicę jednak utrudniają wędkowanie. Udogodnieniem jest spora liczba pomostów, z których można korzystać o ile nie są zajęte przez wędkarzy. Najlepiej zaś wybrać się na połów łodzią.

Jezioro Kobyleckie to również jezioro polodowcowe połączone Struga Gołaniecką z Jeziorem Grylewski i Durowskim. Brzegi jeziora porośnięte trzciną oraz rzadziej pałką wodną. Dostęp do jeziora jest ułatwiony przez liczne pomosty wędkarskie. Najczęstszymi trofeami dla wędkarzy są  płocie, leszcze oraz krąpie. O drapieżnika tutaj trudno, choć wytrwali wędkarze łowiący z łodzi od czasu do czasu mogą liczyć na szczupaka czy sandacza i węgorza. Zimą zaś łatwo o okonia.

Tak naprawdę poza jeziorem Bracholińskim do amatorskiego połowu udostępnione są wszystkie jeziora na terenie Gminy Wągrowiec, gdzie złowić można węgorza, sandacza, szczupaka, okonia, lina, karasia leszcza, płoć, krąpie, i karpie. Sporadycznie amura oraz jazia i klenia  - zwłaszcza na jeziorze Łęgowskim.

Jeziorami tymi w imieniu Skarbu Państwa zarządza:

- Przedsiębiorstwo Produkcji Rybackiej i Usługowo Przetwórczej – MAJ Spólka z o.o. z siedzibą w Wągrowcu

- Polski Związek Wędkarski – zarządza Jeziorem Łęgowskim Małym i odcinkiem rzeki Wełny.

- Jezioro Pawłowskie dzierżawione jest przez osobę prywatną.

- na terenie Gminy znajdują się również łowiska prywatne, m.in. w Mikołajewie, Łukowie i Łaziskach.

20170602_162046jpg [300x169]

W opinii wielu rybaków i wędkarzy, rybołówstwo śródlądowe i amatorskie wędkowanie – to dwa nie zawsze zgodne światy, które wzajemnie się przenikają.

Rybactwo to pozyskiwanie ryb dla celów rynkowych. Wędkarstwo to forma rozrywki nad wodą.

Gmina Wągrowiec podjęła starania, aby te dwa światy stanowiły jeden żyjący w zgodzie i symbiozie. W 2009 r. wyszła z inicjatywą powołania do życia Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „7Ryb”. Obok promowania obszarów zależnych od rybactwa, promocji rybołówstwa, Stowarzyszenie wspiera działania związane z, dbałością o środowisko naturalne i amatorskim wędkowaniem - takie imprezy jak „Piknik – Po ryby Polacy”, „Pożegnanie lata z wędką”, organizowane szkółki i pikniki wędkarskie są tego znamienitym przykładem.

Zachęcamy do sięgnięcia po informacje na temat działalności Stowarzyszenia LGR ,,7 RYB” do Folderu lub na stronę internetową stowarzyszenia www.7ryb.pl.