- Szlak Rzeką Strugą Gołaniecką, początek szlaku w miejscowości Gołańcz ze strumieni łąkowych

Długość rzeki 26 km,

Długość szlaku 21,5 km,

Średni spadek 0,96 %o

Ujście rzeka Wełna Wągrowiec

Czas spływu 1-2 dni

W Gminie Wągrowiec – od Laskownicy Wielkiej do miasta Wągrowca

Przepływa przez Jezioro Grylewskie – o powierzchnia 110,3 ha, głębokość 6,7 m, długość 4,6 km

Jezioro Bukowiec Małe – o powierzchni 10,6 ha, głębokości 6,1 m, długości 0,4 km

Jezioro Bukowieckie Duże – o powierzchni 41,4 ha, głębokość 9,1 m, długość 1,8 km

Jezioro Kobyleckie – o powierzchni 65,7 ha, głębokość 14,3 m

Jezioro Durowskie – o powierzchni 144 ha, głębokość 14,6 m

Szlak kajakowy łatwy, bez przeszkód, większość trasy płynie się długimi, rynnowymi jeziorami z wysokimi brzegamii malowniczymi krajobrazami. Najlepiej płynąć wiosną, gdyż latem szlak może być nieco uciążliwy z uwagi na niski stan wodyi zarastającą trzcinę. Na trasie można zwiedzić ciekawe okolice pod względem historycznym i krajoznawczym np. Grodzisko Danabórz, Ruiny zamku w Danaborzu, Kościół Parafialny p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Dwór w zespole dworsko – folwarcznym w Grylewie, schron typu A., w Bukowcu miejsce zagłady przez Niemcy hitlerowskie 136 polaków w lesie Bukowieckim w ramach akcji Tanenberg.

mapa1jpg [300x498]

Legenda:

……………….. oznaczenie szlaku

szlak_struga_golanieckajpg [300x200]

szlak_struga_golaniecka_2jpg [300x200]

- Szlak Rzeką Nielbą, początek szlaku Jezioro Łekneńskie

Długość rzeki 30 km,

Długość szlaku 12 km,

Średni spadek 0,63 %o

Ujście rzeka Wełna Wągrowiec

Czas spływu 1 dzień

W Gminie Wągrowiec – od Łekna do miasta Wągrowca

mapa2jpg [300x223]

Przepływa przez Jezioro Łekneńskie – powierzchnia 85 ha, głębokość 2,8 m

Jezioro Bracholińskie – powierzchnia 54 ha, głębokość 2,6 m

Jezioro Rgielskie – powierzchnia 147 ha, głębokość 17,6 m

Szlak łatwy, ale możliwy do przepłynięcia wczesną wiosną przy wyższym stanie wody. W mieście Wągrowiec znajduje się bifurkacja czyli skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby nie jest to jednak naturalne zjawisko - zostało ono wykonane przez człowieka, powstało w wyniku prac melioracyjnych prowadzonych przez cystersów około 1830 roku. Na trasie spływu można zawitać do Łekna, gdzie warto zobaczyć średniowieczny układ urbanistyczny, Kościół pw. Św. Piotra i Pawła.Kościół Parafialny pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim.

jezioro_leknenskiejpg [300x200]

Jezioro Łekneńskie, Jezioro Rgielskie (powyżej po prawej), Jezioro Bracholińskie (powyżej po lewej)

- Szlak Rzeką Wełną,  początek szlaku Jezioro Wierzbiczańskie

Długość rzeki 118 km,

Długość szlaku 115 km,

Średni spadek 0,45 %o

Ujście rzeka Warta, Oborniki Wielkopolskie

Czas spływu ok. 7 dni

W Gminie Wągrowiec – od Ruda Koźlanka do Pruście Młyn

Przepływa przez Jezioro Łęgowskie o powierzchni 68 ha, głębokości 12 m

mapa3jpg [300x147]

Szlak rzeką Wełną to jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w województwie Wielkopolskim i bardzo urozmaiconym.  Jest to rzeka nizinna, przepływająca przez dwanaście jezior, leniwie wijąca się wśród łąk, lasów i pól. Śluza na wypływie z Jeziora Łęgowskiego, Dwór w Łęgowie, Kuźnia w Łęgowie, Gospodarstwo Agroturystyczne Pana Jana Binkiewicza w miejscowości Ostrowo Młyn.

jezioro_legowskiejpg [300x225]

Jezioro Łęgowskie z lotu ptaka z widokiem na miejscowość Łęgowo

jeziorolegowskiejpg [300x200]

Jezioro Łęgowskie z lotu ptaka z widokiem na miejscowość Łęgowo i Wągrowiec

JEZIORO KALISZAŃSKIE

mapa4jpg [300x159]

Jezioro Kaliszańskie – powierzchnia 297,2 ha, głębokość maksymalna 26,9 m. Jezioro leży w morenie dennej typu wytopiskowego. Jest to drugie co do wielkości jezioro dawnego Województwa Pilskiego otoczone polami uprawnymi.

W miejscowości Kamienica został zrealizowany projekt pn.: ,,PRZYSTAŃ KAMIENICA – II etap budowy Centrum Rekreacyjno – Turystycznego w nadjeziornej miejscowości Gminy Wągrowiec”. Cała zrealizowana infrastruktura rekreacyjno – sportowa jest ogólnodostępna: znajdują się tu place zabaw dla dzieci i dorosłych na bezpiecznych nawierzchniach, boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej, plaża, budynek sanitarno – techniczny, miejsca postojowe, które zapewniły pozostawienie samochodu osobą dojeżdżającym do plaży w bezpiecznym miejscu.

Realizacja projektu zapewniła rozwój aktywnych form wypoczynku, w tym turystyki wodnej: windsurfingu, kitesurfingu, nurkowania, kajakarstwa i żeglarstwa poprzez wykorzystanie atrakcyjnych dla tych celów walorów turystycznych obszaru nad jeziorem Kaliszańskim.

jezioro_kaliszanskiejpg [300x200]

Jezioro Kaliszańskie z lotu ptaka

Sezon letnich upałów to okres, w którym szczególnie dużo osób decyduje się na wypoczynek nad wodą. Niestety nie wszyscy pamiętają o zasadach bezpiecznej kąpieli. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat najważniejszych zasad zachowania się na kąpielisku i w wodzie - https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/bezpieczna-kapiel-w-otwartych-zbiornikach-wodnych